Jak prać pokrowiec na materac?
Nieodłącznym elementem każdego materaca jest pokrowiec. To on tworzy pierwszą warstwę, z którą styczność ma ciało użytkownika i w dużej mierze odpowiada za komfort i jakość codziennego snu. Pokrowiec tworzy również barierę ochronną oraz zabezpiecza materac przed gromadzeniem zabrudzeń i zanieczyszczeń. Znacznie wpływa na prawidłowy przepływ powietrza i transfer wilgoci, nierzadko posiada także właściwości antyalergiczne. Dlatego warto regularnie dbać o jego czystość. Jak to zrobić? Odpowiadamy.
Jak często prać pokrowiec na materac?
Zaleca się, by prać pokrowiec na materac dwa razy w roku. By ułatwić sobie to zadanie, można zaplanować czyszczenie w tym samym czasie, co zmiana strony materaca. Podczas przekręcania, niezależnie od tego czy jest to zmiana góra-dół czy obrócenie o 180 stopni, można łatwo zdjąć pokrowiec i wrzucić go do prania. Dodatkowo, korzystając z okazji, można także wyczyścić konstrukcję materaca, delikatnie ją odkurzając.
Osoby z alergiami mogą częściej prać pokrowiec na materac, na przykład raz na 3 miesiące. Choć jak wspomnieliśmy, pokrowce posiadają właściwości antyalergiczne, warto regularnie pozbywać się osadzających się na nich zanieczyszczeń, kurzu i roztoczy, by zapewnić sobie higieniczny i zdrowy sen. Oczywiście pokrowiec na materac powinno się również wyczyścić wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba, na przykład po jego zalaniu. Wówczas należy niezwłocznie zdjąć go z materaca, żeby nie dopuścić do nadmiernego przesiąknięcia czy zanieczyszczenia głębszych warstw materaca.
Jak prać pokrowiec na materac?
Aktualnie dostępne materace wyposażone są w pokrowce, które posiadają wygodne zamki ułatwiające zdejmowanie i ponowne zakładanie, przez co nadają się do prania w warunkach domowych. Pranie pokrowca na materac nie jest skomplikowanym zadaniem. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy jednak pamiętać o zapoznaniu się z zaleceniami producenta. Pokrowiec trzeba prać według informacji zawartych najczęściej na metce, ulotce dołączonej do materaca lub stronie internetowej producenta. Znaleźć tam można wskazówki dotyczące temperatury prania, środków piorących, sposobu suszenia i tym podobne.
Zasady prania pokrowca na materac, z którymi spotkać się można najczęściej:
- przed włożeniem do pralki, pokrowiec należy zasunąć, a także zwinąć w rulon lub złożyć w kostkę,
- nie wolno przekraczać podanej temperatury prania,
- należy zastosować delikatne detergenty, pomijając płyn do płukania, bowiem może on pozbawić pokrowiec jego właściwości użytkowych, takich jak np. przewiewność czy antyalergiczność,
- należy unikać stosowania wybielaczy chlorowych, gdyż mogą one zniszczyć pokrowiec,
- jeśli pokrowiec posiada dodatkową piankę, nie wolno wirować go w pralce,
- przed założeniem pokrowca na materac należy go dokładnie wysuszyć; wilgotny pokrowiec może być przyczyną stęchlizny oraz doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów.
Stosowanie się do powyższych zaleceń uchroni pokrowiec przed zniekształceniem, uszkodzeniem, całkowitym zniszczeniem czy też skróceniem czasu użyteczności.
Zbyt rzadko prany pokrowiec na materac może być zagrożeniem
Jak już wspomnieliśmy, pokrowiec chroni materac przed przedostawaniem się do jego warstw różnego rodzaju zabrudzeń. Dobrej jakości pokrowiec jest w stanie znacząco podnieść jakość snu, jednak jeśli nie będzie regularnie czyszczony może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zbyt rzadko prany staje się bowiem siedliskiem groźnych drobnoustrojów, takich jak m.in. grzyby i bakterie, a także roztoczy, które są przyczyną alergii. Korzystanie z zanieczyszczonego materaca może powodować więc pojawienie się takich objawów, jak:
- swędzenie skóry,
- podrażnienia skóry,
- wysypki,
- kaszel i katar.
Regularne pranie pokrowca na materac to gwarancja uniknięcia wymienionych dolegliwości. Co więcej, świeży i czysty pokrowiec sprawi, że sen będzie komfortowy, a co najważniejsze – bezpieczny i zdrowy. Właściwe pranie pokrowca przedłuży też jego żywotność i pozwoli zachować wszelkie właściwości użytkowe.