Maty tatami

Maty tatami – tradycja w służbie wygody

Maty tatami wywodzą się japońskiej kultury urządzania tradycyjnych domów, gdzie były ważną częścią domostw, a wyłożone były nimi przede wszystkim pomieszczenia, w których spożywało się tradycyjną herbatę. W nocy rozkładało się na nich fotony, na których spali domownicy. Obecnie, używane są w sporcie, gdzie można spotkać je w salach do treningów sztuk walki. My polecamy je, jako podłoże pod nasze materace futonowe.

Tatami słomkowe jest produktem naturalnym, który nie zawiera żadnych sztucznych materiałów. Należy podkreślić, że prawdziwe tatami ma z początku silny, naturalny zapach z powodu materiału na swojej powierzchni, czyli sitowia igusa. Jednak zapach zniknie z czasem. Natomiast kolor powierzchni tatami zmieni się z czasem z jasnozielonego na jasnożółty na skutek działania światła.

Maty tatami trudno jest utrzymać w czystości, ale za to mają wiele zalet. Wykonane są z trawy igusa, która pochłania dwutlenek węgla. Maty tatami pochłaniają wilgoć w powietrzu, a to przyczynia się do obniżenia temperatury w pomieszczeniu. Dodatkowo, cudownie pachną zapachem przypominającym aromat świeżego siana.

 

Jak pielęgnować maty tatami?

 

Wystarczy kilka podstawowych zasad, by utrzymać tatami w dobrym stanie przez wiele lat.

  • Nowe tatami może zawierać małe kawałki słomy i sitowia, które wychodzą na wierzch w trakcie użytkowania. Efekt ten szybko minie, ewentualnie można się go pozbyć poprzez użycie odkurzacza.
  • Nie należy umieszczać tatami w bardzo gorącym pomieszczeniu, na silnym podgrzewaniu podłogowym lub w miejscu, gdzie byłoby wystawione na bezpośredni wpływ promieni słonecznych. Zbyt duże ciepło wysusza tatami i niszczy jego składniki. Naturalne ciepło i wilgoć są dobre dla tatami, jednak w celu zachowania jego koloru najlepiej jest je umieścić w zacienionym i chłodnym pomieszczeniu. Bezpośrednie światło słoneczne szybko zmienia kolor tatami na żółty.
  • Tatami lubi dobrą wentylację powietrza.

Czyszczenie

  • Tatami należy regularnie odkurzać. Ruch szczotki odkurzacza powinien odbywać się wzdłuż sitowia (od heri do heri), tak by nie uszkodzić powierzchni (szybko zauważą Państwo prawidłową metodę podczas pierwszego odkurzania tatami).
  • Po odkurzaniu dobrze jest przetrzeć tatami lekko wilgotną szmatką. Podobnie jak przy odkurzaniu – prawidłowy kierunek ruchu to wzdłuż sitowia. Czyszczenie lekko wilgotną szmatką ma pozytywny wpływ na kolor, zapach oraz wytrzymałość tatami.
  • Jeśli tatami ulegnie zaplamieniu należy użyć czystej wody do usunięcia plamy. Ewentualnie można zastosować naturalne mydło. Nie należy suszyć tatami suszarką, lecz pozwolić mu wyschnąć w sposób naturalny.
  • Najlepszym narzędziem do czyszczenia tatami jest stary zużyty ręcznik.

Jak przechowywać tatami, gdy nie jest używane:

  • Tatami może być przechowywane w swoim oryginalnym opakowaniu, w suchym zacienionym miejscu z dobrą wentylacją. Należy upewnić się, że tatami jest suche przed włożeniem go do opakowania.
  • Tatami może być przechowywane pionowo, na długim boku, lecz trzeba upewnić się, że jest prosto ustawione, by uniknąć wygięcia. Można je również ułożyć płasko na podłożu, tworząc stos z wielu tatami, jeśli jest taka potrzeba.

Uwaga!

  • Nigdy nie należy chodzić po tatami w obuwiu. Jego powierzchnia może w ten sposób szybko ulec uszkodzeniu. Dodatkowo, jest to niezgodne z japońską tradycją.
  • Proszę nie stawiać żadnych ciężkich mebli na tatami, szczególnie takich, które wywierają duży nacisk na małą powierzchnię, jak na przykład nogi łóżka.
  • Ślizganie się po tatami może powodować zadrapania lub zacięcia. Zasadniczo jego powierzchnia jest całkowicie bezpieczna, a w Japonii zwykle niczym się jej nie przykrywa. Jednak można je przykryć naturalnymi kocami.

Wskazówki

  • Tatami łatwo przesuwa się na śliskiej nawierzchni, lecz można temu zapobiec kładąc pod nie materiał zapobiegający ślizganiu lub kupując drewnianą ramę do tatami.
  • Dobrze jest od czasu do czasu wynieść tatami na zewnątrz. Gdy temperatura na zewnątrz jest poniżej zera, dobrym pomysłem może być „zamrożenie” tatami, podobnie jak robi się to z dywanami.
  • Tatami może być położone na ogrzewaniu podłogowym, pod warunkiem, że nie jest ono zbyt silne.
  • Jeśli poszczególne maty tatami są w miejscach, w których ich zużycie jest nierównomierne – dobrze jest co pewien czas zamienić je miejscami, podobnie jak w wypadku opon samochodowych.