Twardość materaca
Materac to bez wątpienia najważniejszy element każdego łóżka. Jego odpowiedni dobór zapewnia komfortowy, bezpieczny i zdrowy sen. Jednym z kryteriów, którym należy kierować się podczas wyboru materaca jest jego twardość. Nie tylko zbyt miękki, ale także zbyt twardy materac może wywołać wiele niekorzystnych dla zdrowia konsekwencji i mieć negatywny wpływ na efektywność snu użytkownika. Jak wybrać właściwą dla siebie twardość materaca? Co oznaczają poszczególne klasy twardości? Poszukując odpowiedzi na te pytania, warto zapoznać się z poniżej przygotowanym praktycznym poradnikiem.
Jak wybrać właściwą dla siebie twardość materaca?
Głównym zadaniem materaca jest zapewnienie odpowiedniego podparcia całej sylwetce i kręgosłupowi użytkownika podczas wypoczynku i snu. Jednorazowa przygoda z niewygodnym materacem skończyć się może co najwyżej trwającym kilka godzin bólem głowy, szyi i pleców. Jednak regularne spanie na źle dobranym podłożu, jak wspomnieliśmy we wstępie, może być przyczyną długotrwałych dolegliwości zdrowotnych.
Zbyt twardy materac podpiera ciało tylko w kilku miejscach, przez co może występować utrudnienie w przepływie krwi i drętwienie palców u nóg. Zbyt miękki natomiast będzie powodował wyginanie się kręgosłupa i uniemożliwiał jego odpowiednią regenerację. Dlatego warto dokładnie określić właściwą dla siebie twardość podłoża. Przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze z nich to:
- waga – osobom z niską wagą lepiej będzie się spało na materacu miękkim, analogicznie – ci, którzy ważą więcej, powinni wybierać podłoża twardsze, by nie zapadać się podczas snu,
- wzrost – osoby wysokie z niską wagą inaczej odczuwają twardość materaca, niż osoby niskie mało ważące; jest to związane z punktem nacisku i jego rozłożeniem,
- stan zdrowia – podłoża twarde nie są polecane dzieciom i osobom starszym, a także tym, którzy zmagają się z problemami z krążeniem i dolegliwościami bólowymi pleców; materace miękkie nie są wskazane w przypadku nastolatków w ciągłej fazie wzrostu, bowiem mogą mieć wpływ na prawidłowy rozwój kręgosłupa.
Oznaczenia twardości materacy
Podczas zakupu materaca zauważyć można różne klasy twardości. Określają one głównie to, w przypadku jakiej wagi, dane podłoże dobrze spełni swoje zadanie. Warto na początku rozszyfrować pierwszy człon oznaczenia. “H” to skrót, który pochodzi z języka angielskiego, czyli hardness, w tłumaczeniu – twardość. Cyfry oznaczają natomiast stopień twardości, gdzie 1 oznacza materac miękki, a 5 – bardzo twardy.
Twardość materaca H1
Podłoże oznaczone tym symbolem przeznaczone jest dla osób o drobnej budowie ciała, których waga nie przekracza 60 kg. Materac klasy H1 zapewni im właściwe wsparcie w obrębie kręgosłupa i barków. Użytkowanie podłoża H1 przez osoby z wyższą wagą będzie mało komfortowe. Co więcej, może doprowadzić do szybszego zużycia i powstania trwałych deformacji produktu.
Twardość materaca H2
Materace oznaczone klasą H2, przeznaczone z reguły dla osób z wagą między 60 kg a 80 kg, cieszą się największym zainteresowaniem. To twardość uniwersalna, na której wyśpią się zarówno osoby lubiące miękkie podłoża, jak i również ci, którzy wolą twardsze powierzchnie. Z tego względu, materac H2 doskonale sprawdzi się m.in. w sypialniach par o odmiennych preferencjach dotyczących twardości.
Twardość materaca H3
Klasa H3 to materac średnio twardy, który przeznaczony jest dla osób ważących od 80 kg do 100 kg. Użytkowanie tego rodzaju podłoża przez osoby z niższą wagą może okazać zbyt niewygodne, bowiem materac nie zapewni im pożądanego komfortu i właściwego podparcia ciała. Mimo tego, twardość H3, podobnie jak H2, cieszy się największą popularnością wśród osób poszukujących materaca.
Twardość materaca H4 i H5
Podłoża oznaczone symbolami H4 i H5 to, jak wspomnieliśmy, najtwardsze rozwiązania dostępne na rynku. Przeznaczone są dla osób, których waga przekracza 100 kg. Tego rodzaju materace wybierane są przez osoby, które szukają sztywnego podparcia i preferują twarde powierzchnie snu. Konstrukcja podłoży klasy H5 opiera się na sztywnych i trwałych materiałach, które przedłużają żywotność produktu.
Podsumowując, dobrze dobrany materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Podłoże, na którym śpimy znacząco wpływa na komfort, bezpieczeństwo i jakość snu, a co za tym idzie również na ogólne samopoczucie i zdrowie. Dlatego też, nie warto wybierać “pierwszego lepszego” materaca, lecz potraktować tę decyzję jako wieloletnią inwestycję. Na jej “zwrot” w postaci wygody snu z pewnością nie trzeba będzie długo czekać.